MAREK POKUTYCKI, ZADRAPANIA PRZYCHODZĄ NOCĄ WRAZ Z KOMETAMI

KONTAKT

Kraków - Dodane przez bserwatka1 (osoba prywatna) -

MAREK POKUTYCKI, ZADRAPANIA PRZYCHODZĄ NOCĄ WRAZ Z KOMETAMI

Pełna treść ogłoszenia MAREK POKUTYCKI, ZADRAPANIA PRZYCHODZĄ NOCĄ WRAZ Z KOMETAMI

Marek Pokutycki wręczył mi paczkę katalogów z różnych wystaw. Każdy jest poprzedzony jakimś wstępem. Przysięgam, do żadnego nie zaglądałem ani żeby się poduczyć, zapożyczać, ani polemizować. Mam w pamięci Jego rysunki, ale zastanawiam się nad człowiekiem.

Człowiek artysta dzisiaj? W tym wesołym świecie? Kiedy tak łatwo zrobić karierę, ot choćby nasikać do znicza, przebrać się za motylka, podrzeć Biblię? A tu mamy frajera, który siedzi nad rysunkiem 150 (sto pięćdziesiąt) godzin i nic z tego nie ma. Może ma jakieś nagrody, wyróżnienia, ale to nie jest sukces, to jałmużna.

Ale Marek musi coś z tego mieć, skoro te rysunki robi i robi, i każdy po 150 godzin pracy niezwykle precyzyjnej, uważnej, troskliwej, wymagającej niezwykłej dyscypliny, spokoju, ostrożności, konsekwencji, mistrzostwa warsztatowego i radości tworzenia wbrew temu, czego ten wesoły świat chce nas nauczyć: cwaniactwa, wyrachowania, arogancji, cynizmu, a nawet chamstwa.

Pokutycki mówi, że nie lubi rysunków sprzedawać. I słusznie, bo ile by wychodziło za godzinę pracy artysty, kiedy można jednym bezczelnym gestem zarobić tysiąc, sto tysięcy razy więcej?

Wyobraźcie sobie człowieka, który szarpie się kilka godzin z dwu i półmetrowym sumem w rzekach Kazachstanu, albo łowi ryby pod kołem polarnym, a potem wraca do siebie i ślęczy dwa, trzy tygodnie nad jednym rysunkiem i jak powiedziałem nic z tego nie ma. A może ma to, żeby wydłubać na papierze chwile poetyckiego zamyślenia, poddać to myślenie dyscyplinie rysunku, pieszczoty rysunkowej bliskiej doskonałości. Czy to nie jest próba sił dla zmagania się z następnym potworem?

Artysta to nie jest człowiek myślący kategoriami milionów ludzi, to wariat. Wariatami, w kategoriach zdroworozsądkowych, byli mędrcy, asceci, eremici i geniusze. I wychodzi na to, że trzeba być wariatem, żeby zostać poważnym artystą. Żeby zachować wiarę w sztukę, oddać jej swoje istnienie i miłość. A rysunki Marka nauczą nas zadumy, pokory, poezji. Stajemy wobec nich mali i bezradni, a czytając tytuły pod nimi, jakoś nam weselej. Tyle roboty żeby sobie żartować?

Zbigniew WarpechowskiMarek Pokutycki (ur. w 1962 roku w Tarnobrzegu), profesor nadzwyczajny, wykładowca akademicki, studiował w WSP w Krakowie, dyplom otrzymał w pracowni wklęsłodruku prof. Andrzeja Bębenka w 1985 roku. Domeną jego działalności artystycznej jest rysunek. Pracuje obecnie na wydziale Rehabilitacji Ruchowej AWF w Krakowie w Katedrze Terapii Zajęciowej, gdzie prowadzi zajęcia z przedmiotu terapia sztuką. Jest autorem licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in.: Międzynarodowe Triennale Rysunku we Wrocławiu, Triennale Polskiego Rysunku w Lubaczowie, BWA Kielce, BWA Rzeszów, BWA Sandomierz, Galeria ZPAP Tycjan w Kielcach, Galeria Miejska w Częstochowie, BWA Tarnów i wielu innych. Wielokrotnie nagradzany. W pracach rysunkowych urzeka kulturą warsztatową, która odpowiada jego subtelnym przedstawieniom wytworów wyobraźni. Stwarza światy zaklęte i tajemnicze.


WERNISAŻ: 22 PAŹDZIERNIKA 2015 O GODZ. 19.00

WYSTAWA CZYNNA DO 13 LISTOPADA
OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU, W GODZ.: 1117
LUB W INNYCH TERMINACH PO WCZEŚNIEJSZYM UMÓWIENIU SIĘ, WSTĘP WOLNY

GALERIA LAMELLI, 31-027 KRAKÓW, UL. MIKOŁAJSKA 2, II PIĘTRO

Mapa KrakówProfil założony około 4 i pół roku temu

Zapytaj o ogłoszenie - MAREK POKUTYCKI, ZADRAPANIA PRZYCHODZĄ NOCĄ WRAZ Z KOMETAMI


Polecane, ciekawe strony z Krakowa. Prowadzisz serwis o Krakowie lub zwiazany z Kraków - zostan partnerem dodaj swoje logo

Zobacz stronę Krakowski portal społecznościowy !Zobacz stronę Radio Karaków Małopolska !Zobacz stronę Studio Sztuk Scenicznych Farafka !Zobacz stronę Oficjalny serwis Miejski Krakowa !Zobacz stronę Szkoła Języków Obcych - MAŁY RYNEK !Zobacz stronę Studio Dono !Zobacz stronę Gokarty Kraków !

© Udana Transakcja - Zanim rozpoczniesz korzystanie z tablicy bezpłatnych ogłoszeń Kraków Miasto zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności

Zobacz inne darmowe ogłoszenia w okolicy Krakowa: Wieliczka ogłoszenia - Olkusz darmowe ogłoszenia - Bochnia ogłoszenia bezpłatne - Wadowice ogłoszenia - Jaworzno sprzedam

Wersja strony: Klasyczna | Mobilna

Na górę strony
[x] Akceptuję

Strona internetowa Kraków Miasto wykorzystuje pliki cookie zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj